Школярі можуть продовжувати навчатись у своїй школі віддалено (як це було ще під час пандемії коронавірусу, коли вчителі проводили онлайн уроки). Фактично це є очною формою, хоча і з використанням деяких дистанційних методів та технологій. Якщо так, то у батьків немає потреби щось робити з документами.
Якщо попередня школа з якихось причин не працює (зруйнована, не укомплектована вчителями, знаходиться у тимчасово окупованому населеному пункті), то є можливість написати заяву на зарахування дитини до іншого середнього навчального закладу в Україні.
Для школярів за кордоном є кілька форм навчання із наведених у статті 9 Закону України «Про повну загальну середню освіту:
• Віддалена. На платформі сайту школи розміщено навчальний матеріал, до якого учень має доступ у своєму кабінеті. Це відеоуроки, презентації, посилання на підручники, тести, а також завдання, які потрібно виконати у зошиті та надіслати вчителю фотографію. Онлайн уроки – один із видів занять. Така форма не скрізь, тому що деякі школи не мають технічних можливостей її організувати.
• Екстернат. Забезпечено доступ до електронних підручників, 2–3 тести за семестр мають бути здані. Наприкінці року у травні місяці з основних предметів відбувається співбесіда з учителем для підтвердження оцінок. Якість знань залежить від самоорганізації учня. При навчанні на екстернаті дитина зможе брати участь у ЗНО на загальних підставах.
• Сімейна. Організують процес самі батьки, а оцінки виставляють педагоги. Діти, які навчалися за сімейною формою, мають проходити підсумкове оцінювання, атестацію.
Як дізнатися подробиці про школу, яка привернула вашу увагу? Інформація про форми навчання зазвичай розміщена на сайті або її можна отримати, зателефонувавши за контактними телефонами.
Ці відомості також нададуть батькам у державних органах освіти (громади, міста чи області). Остаточно визначившись із побажаннями, слід звернутися із заявою для зарахування або переведення дитини до обраного закладу на потрібну форму навчання.
Чи можуть дитину відрахувати при втраті зв’язку з українською школою
Ні, так не станеться. Жодного школяра (де б він не знаходився, чи є з ним зв’язок чи ні) не можуть виключити із системи української освіти. Це станеться лише тоді, коли батьки власноручно подадуть відповідну заяву.
Як повернутися до своєї школи після навчання за кордоном
Найпростіше буде, якщо не переривався зв’язок із українською школою, про відрахування сім’я заяви не подавала. Якщо так, то повернення до рідної школи відбувається без додаткових зусиль та дій.
Довідка з інформацією про предмети та рівень їх засвоєння із зарубіжної школи уможливить перезарахування частини оцінок та прискорить інтегрування дитини в освітній процес.
Якщо дитину було відраховано, слід подати заяву на зарахування.
За відсутності оцінок попереднього року батьки можуть подати прохання оцінити успіхи школяра (екстерном). Після співбесід педрада вирішить, у якому класі учневі буде краще.
Вибір форми здобуття освіти залишається за батьками.
Чи є можливість здобувати освіту в Україні, якщо школа зруйнована чи не працює з інших причин?
Якщо освітня установа зруйнована, якщо вона не працює або розташована на тимчасово окупованій території, слід шукати будь-які інші звичайні або альтернативні школи в Україні. Вибравши заклад, треба буде написати заяву із проханням прийняти учня.
Для отримання інформації про те, як перейти на дистанційне навчання у школі, необхідно зв’язатися з органом управління у сфері освіти. Держустанова надасть перелік закладів, які пропонують екстернат чи дистанційний спосіб. Школи онлайн приймають звернення батьків та зараховують дитину для отримання/завершення або продовження навчання, а також для оформлення та видачі документа на освіту.
Дитина за кордоном, а як відбудеться в українській школі переведення до наступного класу?
Якщо не було заяви батьків про відрахування, учня буде переведено до наступного класу.
Список ресурсів для вивчення предметів навчальної програми
• Всеукраїнський онлайн-розклад – розробка МОН України з посиланнями на різні матеріали: Всеукраїнська школа-онлайн, електронні підручники, телевізійні уроки тощо. За основу взято Google-календар, узгоджений із календарно-тематичними планами.
• Всеукраїнська школа-online, яка також працює у форматі мобільного додатку. Це відеоуроки, що тес тують та інші завдання для 5-11 класів. Трансляція відбувається в українській телевізійній мережі та на веб-сайтах онлайн-телебачення.
• Електронна бібліотека Інституту модернізації змісту освіти: цифрові версії шкільних підручників з будь-якого предмета.
• Матеріали українських дистанційних освітніх закладів, які під час війни надали всім охочим безплатний доступ.
Як надолужити пропущене під час війни, чи може учень повторно пройти курс у тому самому класі?
Першокласників та другокласників можна не переводити в наступний клас, вони можуть пройти повторний курс. Школа це зробить за письмовим зверненням мами чи тата дитини (або інших її законних представників). Таке можна зробити лише 1 раз за час перебування у початковій школі.
Для школярів з 3 по 8 клас діють інші правила:
Рішення про повторний курс приймає шкільна педрада за погодженням з кимось із батьків: при рівні річного оцінювання в 1-3 бали (початковий) за такими дисциплінами: українська мова, алгебра чи геометрія, математика.
Цей перелік доповнює мову навчання у класах із викладанням мовами корінних народів та національних меншин.
Підсумовуючи вищесказане для дітей за кордоном, є три варіанти навчання в Україні:
(1) дистанційна форма; (2) екстернат; (3) сімейна форма.
Всі ці форми в «Теоремі» успішно працюють і ви можете до нас звертатися.
Крім того, в ліцеї «Теорема» є можливість надолужити знання, якщо дитина не опанувала програму попереднього класу. Паралельно з дистанційним слід взяти додатковий формат, у якому запропоновано вибрати три предмети, які потрібно наздогнати.