Війна росії проти України змусила багатьох батьків вивезти своїх дітей за кордон. Ніхто не очікував, що бойові дії будуть тривати так довго. Але сталося саме так й перед сім’ями постало завдання організувати процес отримання знань школярами на новому місці перебування. Дітям, що виїхали за межі країни, отримання середньої освіти гарантоване Україною, для цього може бути застосована дистанційна та екстернатна форма навчання. Вони є найбільш безпечними для учнів, крім того, надають можливість навчатися рідною мовою незалежно від країни перебування.
Розглянемо докладно питання, які турбують більшість батьків.
Закордонні школи: плюси та мінуси
Навесні 2022 року діти біженців з України за кордоном мали можливість продовжувати вчитися в українському освітньому закладі дистанційно, не було обов’язкової вимоги вступу до навчальних закладів у місцях перебування в інших країнах.
Дитина могла навчатися віддалено у своїй рідній школі чи піти до закордонної. Якщо було бажання, то можливе було й одночасно вчитися і там, і там.
Тепер, у 2022–2023 році правила зміняться. Єврокомісар Ілва Йоганссон звернула увагу українців, які знаходяться у країнах Європи на те, що вони мають визначитись: або діти вступають до місцевих шкіл і там навчаються, або їм слід повернутися в Україну. Які ж лишаються варіанти стосовно отримання освіти для тих школярів, що опинилися за межами рідної країни? Є такі варіанти:
- Школа за місцем перебування (там, де дитина мешкає зараз). Переваги цього вибору: спілкування з підлітками, швидке опанування іншої мови, адаптація у соціумі за кордоном. Основні серед недоліків: психологічний дискомфорт від різкої зміни оточення та інші, ніж на батьківщині, методики та програми навчання. Для сором’язливої, замкненої, невпевненої у собі дитини це може буди надважким стрессом і причиною багатьох проблем у навчанні.
Цей варіант доречний для тих сімей, що збираються залишатися у чужій країні якнайдовше.
- Комбінування закордонної і української освіти. Недоліком такого вибору є підвищене навантаження, тому, що дитина відвідує іноземну школу очно, а потім ще й має виконати завдання дистанційної чи іншої форми віддаленої освіти.
- Отримання знань в українських школах, що є за кордоном. Такі можна знайти у Європі, Канаді, Сполучених Штатах. Звісно, далеко не у кожному місті. Зазвичай туди ходять діти з української діаспори. Це найкращий варіант, бо він дає змогу одночасно і соціалізуватися, і навчатися в рідному середовищі української мови.
Чи можна отримувати освіту у двох школах: за кордоном та в українській?
У багатьох батьків крім питання винесеного у заголовок виникає ще одне: коли дистанційне навчання у українській школі поєднується з отриманням знань за кордоном, чи можна у такому разі отримати два документи про освіту? Знайдемо відповіді на обидва запитання.
Поєднання навчання у двох школах можливе:
- дистанційно або у екстернатний спосіб на батьківщині;
- очно у звичайному закордонному освітньому закладі.
Серед українських навчальних закладів багато таких, що вже мають досвід онлайн викладання, отриманий під час карантину (COVID-19). Є й навчальні установи, що працюють з самого початку свого існування за дистанційкою. Наприклад, ліцей «Теорема» пропонує навчання за дистанційною формою освіти і екстернат. Також для ліцеїстів доступна підготовка до ЗНО онлайн на базі ліцею.
Батьки мають обирати свідомо, з урахуванням здоров’я, здібностей та емоційного стану дитини. Навантаження на учня при навчанні у двох закладах високе, особливе при дистанційній формі. Відвідування школи за кордоном у поєднанні з екстернат залишає дитині більше вільного часу, це більш прийнятний варіант.
Отримати два документа про середню освіту цілком можливо:
- Як видає освітні документи школа за кордоном, у якій вчиться учень, слід з’ясувати у самому закладі (умови різняться, залежать від країни, і навіть міста).
- Інформацію про отримання українського свідоцтва надасть класний керівник чи адміністрація школи, де учень навчається або навчався до війни. Якщо приміщення закладу зруйноване, невідомо куди звернутися, то таку ситуацію роз’яснить місцевий орган управління у сфері освіти.
Також можна звернутись до будь-якої школи в Україні, і адміністрація, після підтвердження факту навчання в попередній школі через всеукраїнську базу даних, зарахує учня до свого закладу і видасть після закінчення документ.